Ostrov Kypr

Ostrov Kypr leží ve východní části Středozemního moře, sedmdesát kilometrú jižně od turecké pevniny a stopět kilometrů západně od pobřeží Sýrie. Rozloha ostrova je 9251 km², což z ostrova činí jeden z největších ostrovů ve Středozemním moři. Ve východní části Středozemního moře je ostrov vůbec největším, v celém Středozemním moři je ostrov třetím největším. Geograficky ostrov náleží k Asii, k její západní části, z důvodu kulturních a historických vazeb je řazen k Evropě.

Ostrov nemá pravidelný tvar, největším výběžkem ostrová je v severozápadní části vybíhající poloostrov Karpass. Pobřeží ostrova Kypr je dlouhé 648 kilometrů. Západní část vnitrozemí ostrova zabírá pohoří Troodos, kde najdeme i nejvyšší vrchol ostrova Olympos, jehož vrchol leží v nadmořské výšce 1951 metrů nad mořem. Podél severního pobřeží ostrova se táhne úzký hřbet Kyrenejských hor jenž dosahuje výšek jen okolo jednoho tisíce metrů nad mořem.

Pláž na Kypru

V současné době je území ostrova Kypr správně rozděleno na čtyři části. Největší plochu ostrova Kypr, celou západní část a jih východní části ostrova pokrývá Kyperská republika. Severní část ostrova je pod správou Turecké republiky severního Kypru. Tyto dvě země jsou od sebe odděleny Zelenou linií, což je území pod správou OSN. Na jihu a jihovýchodě ostrova jsou dvě vojenské základny Velké Británie Akrotiri a Dhekelia.

Na ostrově Kypr žije celkem přes jeden milion lidí. Největším městem ostrova je Nicosia (Nikósie), jenž je také hlavním městem Kyperské republiky a její turecká část je hlavním městem Turecké republiky severního Kypru.